Vloga medicinske sestre pri otroku s KVČB

Avtorji

  • Andreja Lajhar University Children’s Hospital, Bohoričeva 20, 1000 Ljubljana, Slovenia

Ključne besede:

otrok, medicinska sestra, kronične vnetne črevesne bolezni

Povzetek

Kronična vnetna črevesna bolezen je splošni izraz, ki vključuje Crohnovo bolezen, ulcerozni kolitis in nederterminirani kolitis. Vse bolezni se lahko zdravijo in ob zdravljenju večina obolelih lahko živi normalno življenje.

Živeti s KVČB je zapleteno. Obdobja remisije, izmenjaje z obdobji aktivne bolezni, dajejo občutek zdravja in enakovrednosti s sošolci, prijatelji–v nekem trenutku in slabega počutja in neusklajenosti z okolico–v naslednjem. Otroci lahko dobijo občutek, da ne morejo obvladati svoje bolezni in svojega življenja. Če sami skupaj z družino in prijatelji ne razumejo teh sprememb, lahko to oteži izražanje njihovih občutij.

Medicinska sestra igra pri zdravstveni negi in zdravstveni vzgoji otroka in staršev pomembno vlogo. Ta se prične že ob prvem sprejemu v bolnišnico in traja ves čas zdravljenja. Z otroki in s starši skuša vzpostaviti sočuten odnos. Z njimi se pogovarja o bolezni, simptomih, možnih zapletih, o načinih zdravljenja, prehranskem zdravljenju in o spremenjenem načinu življenja zaradi bolezni. Sodeluje pri izvajanju diagnostično-terapevtskih preiskav in posegih, ki so nepogrešljivi del obravnave otrok z boleznimi prebavil. Njena vloga je aktivna, kar pomeni, da otroka pridobi za sodelovanje pri preiskavi. Dobra izvedba preiskave je v veliki meri odvisna od profesionalnosti medicinske sestre, ki mora znati otroka motivirati in ga voditi med preiskavo. Velikokrat je to za medicinsko sestro najzahtevnejša naloga.

Prenosi

Podatki o prenosih še niso na voljo.

Objavljeno

2013-10-18

Številka

Rubrika

Pregledni znanstveni članek

Kako citirati

1.
Vloga medicinske sestre pri otroku s KVČB. ZdravVestn [Internet]. 2013 Oct. 18 [cited 2024 Sep. 27];82. Available from: https://vestnik.szd.si/index.php/ZdravVest/article/view/710