Pravilnik o popravkih in umikih prispevkov ter uredniški izraz zaskrbljenosti

V primeru ugotovitve pomembnejših napak v že objavljenih prispevkih so ustrezni popravki objaljeni v Zdravniškem vestniku po presoji uredništva. Če napako ugotovijo bralci Zdravniškega vestnika, lahko to sporočijo na elektronski naslov revije vestnik@szd.si, v elektronskem sporočilu pa morajo biti jasno navedeni (1) referenca publikacije, (2) njen naslov, (3) avtorji in (4) del članka z napako, ki mora biti tudi ustrezno komentirana.


V Zdravniškem vestniku upoštevamo naslednje možnosti popravkov prispevkov, objavljenih v tiskani in spletni različici: (1) Popravek založnika, (2) Popravek avtorjev, (3) umik prispevka ali (4) dodatek k objavljenemu prispevku.

- Popravek založnika. Obvestilo o pomembni napaki revije, ki vpliva na oblikovno ali pa na znanstveno integriteto članka ali na ugled avtorjev ali revije.

- Popravek avtorjev. Obvestilo o pomembni napaki avtorja (avtorjev), ki vpliva na oblikovno ali pa na znanstveno integriteto članka ali na ugled avtorjev ali revije.

-Umik prispevka. Obvestilo o neveljavnih rezultatih prispevka, ki vplivajo na njegovo vsebinsko integriteto. Izvirni znanstveni članek je v tiskani in spletni izdaji Zdravniškega vestnika označen kot umaknjen, vendar bralcem ostaja na voljo, izjava o umiku, ki bralce Zdravniškega vestnik obvešča o neveljavnosti objavljenega prispevka pa je dvosmerno povezana z izvirnikom prispevka.

- Dodatek k prispevku. Obvestilo o dodatnih informacijah o objavljenem prispevku. Dodatki so objavljeni, ko se v uredništvu Zdravniškega vestnika odločimo, da je dodatek ključnega pomena za bralčevo razumevanje objavljenega prispevka. Med dodatke uvrščamo tudi uredniški izraz zaskrbljenosti, to je uredniško izjavo, ki opozarja bralstvo Zdravniškega vestnika na resne pomisleke glede objavljenega prispevka.

Vrsto popravkov določi uredniški odbor Zdravniškega vestnika, ki se lahko glede tega posvetuje tudi z recenzenti, ki so bili vključeni v ocenjevanje objavljenega prispevka in avtorji objavljenega prispevka. Končno odločitev o vrsti izbranega popravka vedno sprejme urednik prispevka, ki je vodil recenzentski postopek.

Za vse štiri vrste popravkov velja, da so dvosmerno povezane z izvirnikom prispevka. Če je popravek vsebinsko pomemben (npr. če je objavljen nov/popravljen grafični material), je različica popravka priložena kot zadnja stran v PDF različici izvirnika prispevka. Tako bodo bralci prispevka vedno imeli na voljo njegov prispevek in vse dopolnitve.
Uredništvo Zdravniškega vestnika se globoko zaveda pomena komentarjev objavljenih raziskav, ki so potrebni za razvijanje znanstvenega diskurza. Morebitne pritožbe, nesoglasja glede tolmačenja vsebine objavljenih prispevkov in druge nastale dileme je potrebno nasloviti na glavnega urednika Zdravniškega vestnika. Uredniške odločitve za objavo tovrstnih komentarjec temeljijo vedno na njihovi relevantnosti za bralce, novosti argumentov in integriteti do vseh vpletenih strani in so običajno objavljene v rubriki Pisma uredniku. Upoštevamo komentarje izvirnih raziskovalnih člankov in jih objavimo le v primeru, če avtor komentarja navede jasne dokaze, ki spodbijajo temeljne ugotovitve objavljenega prispevka. Tovrstni komentarji so pred objavo ravno tako predmet recenzentskega postopka, recenzirajo pa jih recenzenti, ki so ocenjevali komentirani prispevek. Komentar izvirnega znanstvenega članka urednik prispevka posreduje tud i avtorjem tega prispevka. Ti imajo tako možnost, da na komentar utemeljeno odgovorijo. Če komentar dokazano opozori na pomembne vsebinske pomanjkljivosti objavljenega prispevka, ki jih avtorji ne uspejo argumentirani, lahko urednik prispevka na osnovi takšnega komentarja sproži tudi postopek umike izvirnega prispevka (glej zgoraj).