Pravilnik o recenzentskem postopku

Začetna ocena prispevka
Pri vseh prispevkih, za katere uredništvo Zdravniškega vestnika oceni, da bi utegnili zanimati bralstvo revije, v uredništvu najprej preverimo, ali so pripravljeni skladno s smernicami Zdravniškega vestnika za pripravo prispevkov, z uredniško politiko Zdravniškega vestnika in z etičnimi standardi revije. V primeru odstopanj urednik prispevka avtorje pozove k ustreznim korekturam ali dopolnilom. Urednik prispevka vsak prispevek oceni glede ustreznega oblikovanja, originalnosti, znanstvene in jezikovne ustreznosti. Prispevke, ki ne dosegajo minimalnih standardov Zdravniškega vestnika lahko urednik prispevka zavrne še pred začetkom recenzentskega postopka, avtorji pa so o tem praviloma obveščeni v tednu ali dveh.

Po uspešno opravljenem začetem pregledu urednik prispevka prične z recenzentskim postopkom (izjema so le uvodniki), h kateremu povabi recenzente, ki so glede na svoje strokovno področje kompetentni za strokovno oceno prispevka. Z recenzetnskim postopkom praviloma začnemo 10 dni po oddaji prispevka. Pri Zdravniškem vestniku uporabljamo dvojno slepo oceno prispevkov, kar pomeni, da sta skriti tako identiteti avtorjev in recenzentov.

V Zdravniškem vestniku zagotavljamo, da se vsi uredniki, recenzenti in avtorji držijo uredniške politike in prakse, skladne s temeljnimi praksami COPE, kar omogoča visoke standard recenzenzij. Recenzentska mnenja niso honorirana.

Pri ocenjevanju prispevkov recenzenti upoštevajo naslednje kategorije:
• Je prispevek napisan razumljivo?
• Je prispvek jezikovno ustrezen?
• Ali prispevek vsebuje jasno sporočilo?
• Ali je prispevek napisan v skladu s smernicami Zdravniškega vestnika?
• Ali je v prispevku citirana slovenka literatura, ki se nanaša na vsebino prispevka?
• Ali prispevek potrebuje mnenje Komisije za medicinsko etiko in/ali pisno soglasje bolnikov?
• Ali je v prispevku možno plagiatorstvo?
• Ali je prispevek tako pomemben, da si zasluži uvodnik?


Recenzentsko mnenje
Recenzente v Zdravniškem vestniku izberemo glede na njihovo strokovno znanje. Vsak prispevek pregledata vsaj dva neodvisna recenzenta. Izvirne znanstvene članke vedno pregleda tudi statistik, metaanalize pa statistik in knjižničar; če avtorji prispevka niso zdravniki (velja zlasti za področje biomedicinskega inženirstva), je eden od recenzentov prispevka obvezno zdravnik. Vsak prispevek pregleda tudi tehnični urednik, ki je v recenzentski postopek vključen zato, da preveri ustreznost grafičnih elementov prispevka. Avtorjevi lahko ob oddaji prispevka predlagajo možne recenzente oz. opredelijo recenzente, za katere ne želijo, da ocenjujejo njihov prispevek, končna odločitev glede izbora recenzentov pa pripada uredniku prispevka. Recenzenti se v svoji oceni opradelijo do naslednjih kategorij:

• Ali prispevek dovolj prispeva k obstoječemu znanju?
• Ali je prispevek napisan razumljivo?
• Ali ima prispevek jasno sporočilo?
• Ali je prispevek napisan v skladu s priporočili naše revije?
• Ali je splošna medicinska revija primerna za objavo tega prispevka?

Pri izvirnih znanstvenih člankih recenzenti ocenjujejo še:
• Ali je problem v prispevku ustrezno opredeljen?
• Ali je zasnova raziskave primerna glede na opredeljen problem?
• Ali so izbrane metode primerne?
• Ali so izbrane statistične metode pravilne?
• Ali prispevek potrebuje še dodaten pregled statistika?
• Ali predstavljeni rezultati ustrezajo zaključkom?
• Ali je navedena literatura sodobna in ustrezno citirana?


Jezikovni popravki niso nujni sestavni del recenzentskega postopka, čeprav recenzente spodbujamo, da v se v mnenju izrečejo tudi glede jezikovne ustreznosti. Po zaključenem recenzentskem postopku prispevek pregledata slovenski in angleški lektor. V primeru, da v prispevek potrebni obsežni jezikovni in slogovni popravki, ga vrnemo avtorjem v revizijo.


Kako dolgo traja lahko traja recenzentski postopek?
Povprečna dolžina recenzentskega postopka pri Zdravniškem vestniku znaša 6 tednov do 3 mesece, je pa čas, potreben za recenzentski postopek, odvisen zlasti od odziva recententov. Če si mnenja recenzentov nasprotujejo ali če ta po nepotrebnem zamujajo, lahko urednik prispevka zahteva dodatno recenzentsko mnenje, kar lahko še dodatno podaljša recenzentski postopek. V redkih primerih, ko je zaradi področja, ki ga pokriva prispevek, težko najti ustrezne recenzente, lahko urednik prispevka sprejme uredniško odločitev le na podlagi enega recenzentskega mnenja. Ko urednik prispevka prejme vsa recenzentska mnenja, jih, skupaj z uredniško odločitvijo, posreduje korespondenčnemu avtorju prispevka. V primeru, da so potrebni popravki prispevka, revidirano različico prispevka ocenjujejo isti recenzenti.


Poročilo recenzentskega postopka in revizija prispevka
Končno odločitev o sprejetju brez popravkov/ z manjšo / večjo revizijo ali zavrnitvi prispevka bo recenzent prispevka poslal avtorju skupaj s priporočili in komentarji recenzentov v 7 dneh od prejema zadnjega recenzentskega mnenja. Avtorji morajo nato manjše popravke poslati v ponovno recenzijo v 30 dneh in večje popravke v 60 dneh po prejemu poročila recenzentskega postopka. Če v uredništvu popravljenega prispevka ne prejmemo v predvidenem roku, urednik prispevka avtorjem pošlje en opomnik po e-pošti . Če avtorji predložijo revidiran prispevek več kot 90 dni po prejemu poročila, to v uredništvu obravnavamo kot oddajo novega prispevka in recenzentski postopek prekinemo oz. ga pričnemo od začetka, obstoječo različico prispevka pa arhiviramo.
V primeru nasprotujočih si recenzentskih mnenj lahko urednik prispevka v recenzentski postopek vključi še tretjega recenzenta ali pa se o rokopisu razpravlja na rednem mesečnem srečanju urednikov. V navedenem primeru je končna uredniška odločitev sprejeta v dogovoru z glavnim urednikom Zdravniškega vestnika.

Pritožbe
Vsako pritožbo na uredniško odločitev ali pritožbo, vezano na recenzentski postopek, je potrebno poslati po e-pošti na vestnik@szd.si. Uredniki prispevkov lahko pritožbi ugodijo ali pa jo zavrnejo, njihova odločitev pa je dokončna. Pritožbe je treba vložiti v 30 dneh od datuma izdaje uredniške odločitve, pritožbe, oddane po navedenem datumu bomo v uredništvu obravnavali kot brezpredmetne.