Pravilnik o raziskovalni etiki in informiranem soglasju

Vsi oddani prispevki, ki vključujejo podatke, pridobljene na živalih ali ljudeh, morajo vsebovati izjavo o upoštevanju etičnih načel in izjavo o navzkrižju interesov. Če v uredništvu Zdravniškega vestnika utemeljeno ugotovimo, da so bila v oddani raziskavi kršena etična načela, se lahko glede tega posvetujemo z ustreznimi strokovnimi organi (Komisija za medicinsko etiko) oz. lahko sprožimo nadaljnjo poizvedbo ali ukrepanje. Tovrstne prispevke vedno tudi izločimo iz nadaljnjega recenzentskega postopka. V primeru suma na kršitev raziskovalne etike bo uredništvo avtorje prispevka najprej pozvalo, da navedene sume pojasnijo, hkrati pa bo uredništvo za pojasnila zaprosilo tudi ustanovo, v kateri je razsikava potekala.
Če se pomisleki o kršenju raziskovalne etike pojavijo po objavi prispevka, lahko ZDravniški vestnik od avtorjev zahteva ustrezne popravke, izrazi zaskrbljenost (expression of concern) ali pa zahteva umik prispevka (retraction) v skladu s smernicami COPE.

Klinične študije
Vse klinične študije, ki bodo objavljene v Zdravniškem vestniku, mora odobriti pristojna komisija za medicinsko etiko, vsi avtorji pa morajo podati soglasje, da so pri izvajanju študije dosledno upoštevali Helsinško deklaracijo.

Avtorji prispevka morajo tudi zagotoviti, da je kakovost članka skladna z visokimi etičnimi standardi, skladnimi s priporočili ICJM. Avtorjem svetujemo, da se z navedenimi priporočili seznanijo že v času načrtovanja raziskave in pred začetkom zmiranja podatkov ali vključevanjem bolnikov.

Vse klinične študije, objavljene v Zdravniškem vestniku, mora odobriti pristojna komisija za medicinsko etiko. V prispevku morajo avtorji jasno navesti (v rubriki Metode) odobritev komisije za medicinsko etiko, pri čemer je potrebno navesti polno ime komisije in celotno številko dokumenta. Če odobritev komisije za medicinsko etiko ni potrebna, mora biti tudi to jasno navedeno v dokumentu (skupaj s polnim imenom etične komisije, ki je podala to odločitev).

Skladno s priporočili ICMJE smejo avtorji v prispevku navajati le anonimizirane podatke, vse možne identifikatorje pa morajo izločiti iz besedila. Izjema so informacije, ki so ključne za strokovno vsebino prispevka – v tem primeru morajo avtorji zagotoviti pisno soglasje bolnika (ali njegovega zakonitega zastopnika).

V Zdravniškem vestiku priporočamo, da so klinične študije, zlasti tiste, ki vključujejo zdravila, medicinske naprave ali pa so povezane s prehrano, registrirane v portalih, kot sta ClinicalTrials.gov in Register kliničnih preskušanj EU, v prispevku pa morajo avtorji navesti ustrezno registracijsko številko in ime registra. Priporočamo, da avtorji pri poročanju o kliničnih študijah upoštevajo smernice CONSORT (randomizirane študije) ali TREND (nerandomizirane študije).

Prikazi primerov morajo vsebovati izjavo, v kateri je podrobno navedeno, da so vključeni bolniki pisno soglašali z objavo svojih podatkov. Če pridobitev pisnega soglasja bolnika ni mogoča, jo lahko podpiše zakoniti zastopnik/skrbnik ali pa avtorje od pridobitve bolnikovega pisnega soglasja odveže mnenje pristojne komisije za medicinsko etiko, kar pa je v prispevku potrebno jasno navesti.

Študije, ki vključujejo živali
Vsi prispevki, ki vključujejo študije na živalih, morajo biti načrtovani in izvedeni skladno z Direktivo 210/63 / EU oziroma z ustreznimi institucionalnimi in/ali nacionalnimi smernicami in predpisi – upoštevani morajo biti dobro počutje, dobra oskrba in racionalna in humana uporaba živali.
Pred začetkom študije morajo avtorji pridobiti mnenje pristojne komisije za medicinsko etiko in to jasno navesti v prispevku (rubrika Metode) pri čemer je potrebno navesti polno ime komisije in celotno številko dokumenta ter vse ukrepe, ki so jih avtorji uporabili za zagotavljanje dobrobiti živali.

Zaradi zagotavljanja reproducibilnosti in možnosti ponovne uporabe podatkov, v Zdravniškem vestniku avtorje spodbujamo, da ob oddaji prispevka predložijo tudi izpolnjen obrazec ARRIVE, ki bon a spletu objavljen kot dodatno gradivo prispevka.

V prispevkih, kjer opazovani dogodek raziskave predstavlja umrljivost (npr. ocena preživetja, toksičnosti, končnega stadija bolezni ali visoka stopnja naključne smrtnosti), morajo avtorji v rubriki Metode podrobno opisati zasnovo študije in utemeljiti izbrani študijski pristop. Skladno s tem morajo avtorji v prispevku v rubriki Metode navesti: (1) jasna merila, ki določajo, kdaj je treba poskusno žival evtanazirati, trajanje poskusa, število uporabljenih, evtanaziranih in umrlih živali; (2) vzrok smrti vseh poskusnih živali, načrt pogostnosti spremljanja zdravja in vedenja živali ter načine upoštevanja načel dobrega počutja živali, vključno s prizadevanji za zmanjšanje njihovega trpljenja in stiske, uporabo analgetikov in/ali anestetikov ali posebnih pogojev bivanja.